Správa Sítě/Síťová zařízení/Synchronizace

Z OmISP Official Wikipedia
Verze z 18. 5. 2014, 14:08, kterou vytvořil Standula (diskuse | příspěvky) (Importery)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Získávání informací ze síťových zařízení, je důležitá část systému. V následujících odstavcích je podrobně popsán koncept importu dat ze síťe do systému a jeho konfigurace v praxi. Momentálně je možné data ze sítě získávat, nikoli zapisovat. Zápis dat do zařízení, bude implementován v následujících krocích.

Koncept získávání dat ze síťových zařízení

Jelikož většina počítačových sítí není homogenních, je důležité aby si s touto problematikou systém poradil univerzálním způsobem. Každý síť sestává z fyzických částí a logických celků:

  1. Fyzické části sítě - Na síti jsou ve většině případů zařízení rozmanitých výrobců a různých funkcí (stanice, switche, routery, ap, atd.). Každý výrobce poskytuje pro zpřístupnění údajů o svém zařízení růzené metody a formáty dat.
  2. Logické části sítě - V případě získávání informací ze zařízení se přihlíží i k logickému dělění sítě. Nároky na sledování stavu pátěřních routerů budou zcela odlišné od požadavků sledování konečných stanic. Je tedy důležité mít možnost libovolné konfiguraci importérů pro různé důležitosti zařízení.

Importery

Seznámení s importéry

Importér je základní komponentou pro získání dat ze zařízení. U každého zařízení je možno definovat neomezené množství datových importérů v libovolné konfiguraci získáváných dat. Importér po zvolených krocích aktualizuje data v systému, podle dat získaných ze zařízení.

Definice importéru

Atributy

  1. Název - Stručný název importeru, vystihující jeho funkčnost
  2. Port - Port na který se na zařízení importer připojuje
  3. Interval spuštění - Pravidelný interval, ve kterém se importer spouští. Poku není vyplněn, není pravidelně spouštěn a je nutné ho spustit manuálně - to se hodí v případech komplení inicializace zařízení.
  4. IP pro správu - Pole je velice užitečné př vytvážení zařízení. Síťová zařízení jsou spravována pomocí IP adresy, uvedenou u zažízení jako IP pro správu. Pokud není, zařízení vytvořeno a nemá vytvořeny síťová rozhrahní ani přiřazeny IP adresy a nemá tedy ani nastavenou IP adresu pro správu, uplatní se toto pole pro přístup k zařízení. V případě nataveni IP pro správu přímo v zařízení má IP pro správu přednost před IP adresou uvedenou v synchronizeru.
  5. Povolený - V případě, že není importer povolený, po spuštění se neprovede žádná akce.
  6. Logovat práci - Bude logovat, provodené změny v systému: zatím není implementováno
  7. Účet pro přihlášení - Jaké přihlašovací ůdaje budou použity pro přístup k zařízení. Je tedy možné použít účet pouze pro čtení, či jinak omezený.
  8. Komentář - Doplňující poznámky k importéru
  9. Čtečka dat - Čtečka dat ze zařízení. Podrobně rozepsáno níže.
  10. Funkce - Seznam funkcí importovaných do systému

Čtečky dat

Pro získávání informací dat ze zařízení různými způsoby implementuje systém sadu čteček dat. Čtečky jsou do systému dodávány zcela dynamicky dle potřeb uživatele. Druhy čteček dat:

  1. Mikrotik API (implementováno) - Poskytuje čtení dat ze zařízení MikroTik pocí Mikrotik API.
  2. Mikrotik SNMP
  3. TP-Link WWW
  4. OpenWRT SSH
  5. OpenWRT UCI

Funkce čtečky dat

Každé zařízení obsahuje jiné informace a jiné způsoby jejich získávání. Čtečka obsahuje seznam implementovaných funkcí, které je schopna poskytnout. U importéru si vybereme, které z dostupných funkcí chceme provádět a v jakém časovém intervalu. To plně pokrývá potřeby různých druhů zařízení. Je tedy plně na správci, jaké chce dostávat informace ze zařízení a v jakém intervalu. Příklady funkcí

  1. Síťové zařízení
  2. Informace o Ethernetových rozhraních
  3. Informace o Bezdrátových rozhraních
  4. Statistitky o Ethernetových rozhraních
  5. Statistiky o Bezdrátových rozhraních
  6. IPv4 adresy
  7. PPP Profily

Ke dni vytvoření dokumentace se jedná o velice živou část