Hospodaření/Bankovní účty

Z OmISP Official Wikipedia
Verze z 25. 9. 2012, 08:10, kterou vytvořil Standula (diskuse | příspěvky) (Koncepce bankovních účtů v systému)
Přejít na: navigace, hledání

Úvod do bankovních účtů

Bankovní účet je finanční účet v bance, který zaznamenává finanční transakce mezi klientem a bankou a sleduje tak finanční situaci účtu. Bankovní účty mohou mít kladný neboli kreditní zůstatek, kdy banka dluží peníze zákazníkovi, nebo záporný tedy debetní zůstatek, když zákazník dluží bance peníze.

Parametry odbjektu bankovní účet

  • Číslo účtu - Číslo bankovního účtu
  • Banka - Bankovní instituce u jaké je účet veden. Je možné vybírat ze seznamu registrovanéch bankovních subjektů
  • Měna - Měna v jaké je bankovní účet veden. Měnu je možné vybrat z registrovaných měn.
  • IBAN - International Bank Account Number (IBAN) je mezinárodní číslo bankovního účtu umožňující provádět platby do a ze zahraničí. Je definován standardem ISO 13616. Používá se ve všech zemích Evropské unie (kde je nutný pro jakékoliv zahraniční platby), ale i v několika dalších zemích.
  • Zůstatek - Aktuální zůstatek na bankovním účtu
  • Výchozí frekvence výpisu - Jaké importy jsou importovány. Pokud není ve výpisu uvedeno, použije se toto pole. Vhodné hodnoty jsou: denní, týdenní, měsíční atd.
  • Párovací aliasy - Banka může na výpisu poskytovat číslo účtu v různých formátech. Např. může být účet uveden několika nulami, které klient neuvedl. Na každý řádek se uvede samostatně případ po případu formátované číslo účtu v jakém ho poskytuje daná banka.
  • Komentář - Místo pro poznámky k pokladně

Vlastnosti bankovních účtů

Koncepce bankovních účtů v systému

Evidence bankovních transakcí umožňuje používat tyto transkace pro evidenci úhrad vydaných nebo přijatých faktur. Každý subjekt může vlastnit bankovní pčet a manipulovat s ním. V klientském rozhraní je tedy možné dát k dispozici odběrateli funkce pro správu bankovního účtu. Odběratel poté může plně manipulovat s účtem v systému včetně nahrávání bankovních výpisů. Díky tomuto konceptu zavádí systém pojem "Cizí transakce", které zobrazují bankovní transakce jaké byly importovány protistranou.
Příklad.

Účetní jednotka Stanislav Lorenc vystaví fakturu s bezhotovostní formou úhrady pro odbšratele Jan Novák. Po uhrazení faktury odběratelem, provede účetní jednotka import bankovního výpisu na svůj bankovní účet. Na detailu svého účtu uvidí účetní jednotka všechny své transakce v záložce "Transakce". Transkace se při importu správně spráruje s protiúčtem vedeným u odběratele Jan Novák. Po přihlášení do klienstého rozhraní a zborazení detailu bankovního účtu, je tato transakce dostupná v záložce cizí transakce. Uživatel tedy přesně vidí kdy platba dorazila a na detailu transakce má možnosti vidět rozpis dokladů pro jakou úhradu byla transakce použita. Pokud má odběratel oprávnění vkládat bankovní výpisy a manipulovat se svým účtem může celý tento postup aplikovat rovněž u sebe.

Import bankovních výpisů

Jedinou možností jak vkládat do systému bankovní transakce je přes import bankovních výpisů. Pro tyto účely systém podporuje importéry bankovních výpisů.

Momentálně implementované importéry:

  • Poštovní spořitelna verze 1 ve formátu XML
  • FIO Banka verze 1 ve formátu CSV

Díky standartnímu rozhraní je možné lehce dodělat importer pro libovolný formát.

Po nahrátí bankovního výpisu je možné provest import. Na přehledu bankovních výpisů je možné viděet jejich stav, či detailní informace jaká data obsahují.